Наукова конференція SPO 2019  – крок у  майбутнє для кожного оптика

Наукова конференція SPO 2019 – крок у майбутнє для кожного оптика

Щорічно на базі кафедри оптики фізичного факультету КНУ проводиться міжнародна конференція SPO (Scientific Problems of Optics). Важко повірити, але цьогоріч відбулася вже двадцята, ювілейна зустріч молодих вчених-оптиків. З року в рік учасники з усього світу приїжджають восени до Києва, щоб представити назагал свої дослідження в галузі фундаментальної та прикладної оптики, лазерних технологій та матеріалознавства. 2019 рік не став виключенням, навпаки, кількість учасників вразила всіх і кожного, як і їхня географія: від Сполучених Штатів аж до Японії. Впродовж всіх чотирьох днів конференції (26-29 вересня) відчувався святковий настрій ювілейної конференції, який лише підсилився іншою важливою датою – вісімдесятиріччям із дня заснування кафедри оптики КНУ. Випускники різних років радо прийшли послухати виступи ще зовсім юних студентів, аспірантів та молодих вчених, які щойно здобули свій омріяний науковий ступінь PhD. Така невимушена дружня атмосфера не могла не втішити всіх учасників конференції.

Ціла плеяда відомих вчених і ще зовсім юних науковців з усіх куточків світу зібралася розділити таку важливу віху в житті кафедри оптики КНУ. Більш ніж 120 учасників із США, Франції, Японії, Німеччини, Південної Кореї, Швеції, Швейцарії, Словенії, Польщі, Росії, Індії і, звичайно, України зібралися в Києві, щоб поділитися із широкою аудиторією своїм науковим доробком. Більш ніж 10 років триває активна співпраця між КНУ та університетом Шізуока (Хамамацу, Японія). Постійним гостем конференції SPO залишається один із професорів цього університету Тору Аокі. Цього року він прибув не сам, а із цілою делегацією із одинадцяти осіб, яку очолив декан факультету електроніки професор Хіденорі Мімура. Інша численна японська делегація представляла університет Ямаґата, яку очолив професор Цукаса Йошіда. Завжди приємо бачити в гостях старих знайомих, таким цього разу був і професор Тошітака Ямакава із університету Кімамото, який вже відвідував конференцію SPO у 2012 році.

Інша численна група учасників прибула із Франції, де у кафедри оптики теж прекрасно налагоджені зв’язки щодо навчального процесу та наукової діяльності. Відомі фахівці в галузі нанотехнологій Етьєн Жано та Лоран Каріо із Нантського університету представили низку новітніх розробок в галузі сучасної наноелектроніки. Ґійом Ламбер із Паризької Політехнічної Школи розповідав про генерацію високих гармонік та їх взаємодію із феромагнітними матеріалами. Ця доповідь викликала неабиякий інтерес серед викладачів та співробітників кафедри оптики; воно й не дивно, адже одним із головних напрямків досліджень на кафедрі залишається металооптика та аналіз властивостей поверхонь з допомогою поляризованого світла. Ряд випускників здобули або здобувають ступінь магістра за програмою подвійного диплому або отримують ступінь PhD в кращих французьких вищих навчальних закладах. Це і Ле-Манський (Артем Левчук, Андрій Щербаков та Валентина Побєдіна), Реннський (Євгенія Чернуха), Стразбурський (Руслан Рискулов) та Нантський (Данило Бабіч) університети, а також Паризька Політехнічна Школа (Ростислав Данило). Не зважаючи на суттєву географічну віддаленість, усі ці випускники доклали неймовірних зусиль задля успішного проведення конференції. Необхідно особливо відзначити випускників кафедри Андрія Щербакова Данила Бабіча та Ростислава Данила, які були без перебільшення головними мотиваторами та координатороми в оргкомітеті впродовж усього періоду підготовки та проведення конференції. Окрім неоціненного вкладу випускників, необхідно зазначити активну участь в організації роботи конференції студентських активістів з різних курсів кафедри оптики: Сергія Деренка Микиту Рєдькіна, Юлію Кузнєцову, Андрія Почерпайла, Дмитра Гнатюка, Владиславу Кирішу, Наталію Гайдук та багатьох інших. Дружня співпраця випускників та студентів відіграла ключову роль в успішній організації конференції.

Неможливо оминути інших запрошених лекторів цьогорічної SPO 2019. Мова йде про Євгена Шинкаренка із університету Цюриха (Швейцарія) та Михайла Озерова із Лабораторії надвисоких магнітних полів (США). Вони, будучи випускниками кафедри оптики, досягли вражаючих результатів як науковці і працюють у лабораторіях зі світовим іменем, а кафедра оптики цілком заслужено ними пишається. Блискуче виступив ще один випускник Михайло Бондар, який став директором Інституту фізики НАН України, паралельно співпрацюючи із Коледжем Оптики й Фотоніки університету Центральної Флориди, одним із ключових світових наукових центрів у сфері оптики і лазерної фізики. 

Конференція SPO носить не лише науковий, а й освітній та професійно-орієнтаційний характер. Вже вчетверте проходить Осіння школа із Оптики та Лазерної фізики – ASO 2019, де учні 9-11 класів мають змогу глибше познайомитися із принципами класичної, квантової та нелінійної оптики, а також з основами лазерної фізики. Цього року школа набула надзвичайної популярності, близько 200 учнів із усіх куточків України, зокрема Луцька, Рівного, Вінниці, Кривого Рогу, Кременчука, Полтави, Лубен, Херсону і Києва. Ключовою новаторською ідеєю, яку запровадили цього разу організатори, були круглі столи для школярів, після проведення яких їх почастували смачною піццею. У вільній формі учні мали змогу поспілкуватися із молодими експертами, які здобули вищу освіту в галузі оптики і зараз працюють в різних науково-дослідних установах по всьому світу, або вирішили працювати в компаніях чи навіть започаткували власний бізнес.

Головною метою конференції впродовж всіх двадцяти років було встановлення міжнародних зв’язків, зародження і поглиблення співпраці між різними науково-дослідними установами, обмін ідеями, пошук нових друзів і, зрештою, веселе та цікаве дозвілля для всіх учасників. Цьогорічна конференція справилася із усіма цими пунктами на всі сто. Написана ще одна громіздка, але цінна, сторінка в житті кафедри оптики. Починається нова віха – дев’ятий десяток із дня народження кафедри і підготовка до двадцять першої конференції SPO (24-27 вересня 2020 р.) та вже ювілейної п’ятої Школи ASO (23-25 вересня 2020 р.)! Тож вже запрошуємо до участі в них!